Rola witamin w diecie

Witaminy mają zróżnicowaną, ale prostą budowę chemiczną. Dlatego w przewodzie pokarmowym są wchłaniane w takiej postaci w jakiej występuja w pokarmie. Jako składniki enzymów warunkują prawidłowy przebieg przemian biochemicznych. Autotrofy potrafią syntezować wszystkie potrzebne im witaminy. Z kolei heterotrofy wytwarzają tylko niektóre z nich. Datego głównym źródłem są dla nich rośliny.

Klasyfikacja witamin

Witaminy oznacza się wielkimi literami alfabetu. Stosuje się tez nazewnictwo chemiczne (np. witamina B1 to inaczej tyamina). Postawą klasyfikacji witamin jest ich rozpuszczalność w wodzie albo w tłuszczach. DO witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: A, D3, E i K. Są one magazynowane w organizmie człowieka (głównie w wątrobie i mięśniach). Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą : witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, PP, kwas foliowy czyli witamina B11, kwas pantoetenowy, czyli witamina B5 i biotyna, czyli witamina H) oraz witamina C. Witamin te muszą być regularnie dostarczane z pokarmem, ponieważ nie są magazynowane w organizmie, a dodatkowo wykazują znaczą wrażliwość na działanie temperatury, światła, czy prosesów związanych z obróbką żywności.

Źródła witamin

Dla człowieka źródłem witamin jest głównie spożywany pokarm. Niektóre witaminy mogą byc wytwarzane przez bakterie zasiedlające jelito. Syntezują one witaminę K oraz część witamin grupy B. Istnieją również witaminy, które powstają w komórkachorganizmu z substancji wyjściowych nazywanych prowitaminami.
Należą do nich witamina A powstająca w nabłonki jelita lub wątrobie z β - karotenu występującego w niektórych warzywach i owocach, oraz witamina D3, powsająca w skórze z 7 - dehydrocholrsterolu pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV).

Zapotrzebowanie na witaminy

W odróżnieniu od innych związków egzogennych ilościowe zapotrzebowanie organizmu na witaminy jest minimalne, waha się w granicach od kilku mikrogramów do kilkudziesięciu mikrogramów na dobę. Przyjmowane z pokarmem nieodpowiedniej ilości witamin objawia się poważnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu.

Brak witamin prowadzi do awitaminozy, niedobór - do hipowitaminozy, a nadmiar - do hiperwitaminozy.

Przyczyną awitaminozy lub hipowitaminozy może być : Antywitaminy

Antywitaminy to związki chemiczne o strukturze podobnej do witamin. Dlatego często są błędnie rozpoznawane przez komórki organizmu jako witaminy i zamiast nich wbudowywane w cząsteczki enzymów. Nie spełniają one jednak biologicznej funkcji witamin, tylko blokują miejsca dla nich przeznaczone. W ten sposób doprowadzają do niedoboru witamin. Swoje odpowidniki wsród antywitamin mają wszytskie witaminy syntezowane przez bakterie przewodu pokarmowego (witaminy grupy B i witamina K). Antywitaminami są często preparaty farmakologiczne stosowane w leczeniu różnych chorób. Należy o tym bezwzględnie pamiętach i skrupulatnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Substancje antyodżywcze

To substancje, które uniemożliwiają lub ograniczają wykorzystanie składników odżywczych. Należą do nich :

Hiperwitaminoza

Dotyczy zwykle witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Najczęściej pojawia się podczas stosowania złożonych preparatów witaminowych. Zawarte w nich witaminy nie występują w postaci prowitamin, lecz są aktywnymi związkami chemicznymi. Jednocześnie w organizmie odbywa się ich synteza z prowitamin, co łatwo może doprowadzić so ich nadmiernego nagromadzenia, szczegółnie podczas stosowanie preparatu przez kilka tygodni.