Budowa i funkcje układu krwionośnego

Na układ krążenia skłąda się układ krwionośny oraz układ limfatyczny. Do ukłasu krwionośnego należą:

Rodzaje naczyń krwionośnych

Wyróżnia się trzy rodzaje naczyń krwionośnych : tętnice, żyły i naczynia włosowate.

Tętnice rozprowadzają krwe z serca do wszystkich tkanek organizmu. Ich trójwarstwowe ściany są mocne i elastyczne, ponieważ muszą wytrzymać wysokie ciśnienie przepływającej krwi.

Żyły transportują krew z tkanek ciała do serca. Ciśnienie krwi jest w nich niskie ( w pobliżu ujścia żył głównych do serca wynosi ok. 5 mm Hg; 6,7 hPa), dlatego ich ściany, mimo że także zbudowene z trzech warstw, są cienkie i wiotkie. W dużych i średnich naczyniach żylnych występują zastawki uniemożliwiające cofnięcie się krwi.

Naczynia włosowate tworzą w organzimie gęste sieci. Ich łączną długość szacuje się na 100 000 km. Sciany naczyń włosowatych są wyjątkowo cienkie i składają się tylko z jednej warstwy płaskich komórek, nazywanej śródbłonkiem. Taka budowa jest wynikie, przystosowania naczyń włosowatych do sprawnej wymiany składników między krwią a tkankami. W wymianie tej pośredniczy płyn tkankowy (międzykomórkowy), opływający komórki. Naczynia włosowate docierają do komórek na odległość równą ok 0,5 mm. Najsilniej rozwiniętą sieć naczyń włosowatych mają narządy o dużej aktywności metabolicznej, np. wątroba.

Budowa naczyń krwionośnych


Przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych


Układ krwionośny człowieka


Krążenie krwi



W układzie krwionośnym człowieka wyróżnia się dwa krwioobiegi :