Parzydełkowce - tkankowe zwierzęta dwuwarstwowe

Ogólna budowa ciała

Parzydełkowce są tkankowcami, a ponieważ ich tkanki wywodzą się z dwóch listków zarodkowych : ektodermy i endodermy, zalicza się je do dwuwarstwowców. Ciało tych zwierząt ma prosty plan budowy, przypominający wczesne stadium gastruli. Na jednym z jego biegunów znajduje się otwór gębowy otoczony czułkami lub ramionami okołogębowymi. Prowadzi on do jamy chłonąco-trawiącej, zwanej też jamą gastralną.

Ściana ciała parzydełkowców jest zbudowana z dwóch warstw komórek:

Warstwy te są rozdzielone bezkomórkową, galaretowatą substancją - mezoglea.

Komórki budujące ścianę ciała parzydełkowców
Rodzaj komórek Funkcja Występowanie
Nabłonkowo - mięśniowe okrywająca; umożliwiają wykonywanie ruchów polegających na kurczeniu się i rozkurczaniu ciała epiderma, endoderma
Interstycjalne mają zdolność przemieszczania sie i przekształcania w komórki innego typu, np. w komórki rozrodcze epiderma, endoderma (mniej licznie)
Zmysłowe odbierają bodźce ze środowiska epiderma
Nerwowe umożliwiają reagowanie na bodźce epiderma
Parzydełkowe służą do ataku i obrony epiderma
Gruczołowe wydzielają enzymy trawienne do jamy ustnej gastroderma

Parzydełka i mechanizm ich działania

Parzydełka znajdują się wewnatrz komórek parzydełkowych, występujących najliczniej na czułkach o ramionach . Zbudowane są z pęcherzyka, w którym znajdują się paraliżujący lub trujący płyn oraz spiralnie zwinięta nić. Ze względu na budowę nici wyróżniamy kilka rodzajów parzydełek. Parzydełka o nici grubej i wyposażonej w kolce mogą służyć m.in. do przebijania twardych okryw, a parzydełka o nicy pokrytej lepką substacją - do oplątywania ofiary. Struktury te działają tylko raz, dlatego po użyciu są zastępowane przez nowe, powstające z komórek interstycjalnych.

Podstawowe czynności życiowe

Parzydełkowce są zazwyczaj zwierzętami drapieżnymi. Schwytaną za pomocą ramion lub czułków i obezwładnioną parzydełkami ofiarę wprowadzają przez otwór gębowy do jamy gastralnej, gdzie następuje trawienie pokarmu. Proces ten obejmuje dwa etapy: trawienie pozakomórkowe (przy udziale enzymów wydzielanych przez komórki gruczołowe endodermy) i trawienie wewnątrzkomórkowe (przy udziale komórek nabłonkowo - miesniowych endodermy). Niestrawione resztki pokarmu są usuwane na zewnątrz przez otwór gębowy.

wykonywanie ruchów i przemieszczanie się umożliwiają parzydełkowcom komórki nabłonkowo - mięśniowe epidermy i endodermy. Medyzy poruszają się ruchem odrzutowym, wyrzucając wodę spod parasola dzięki rytmicznym skurczom całego ciała. Polipy zazwyczaj przez większą część życia są przytwierdzone do podłoża, ale mogą okresowo zmieniać miejsce pobytu. poruszają się, pełzając lub koziołkując po podłożu.

Parzydełkowce nie mają układu oddechowego, wydalniczego i krwionośnego. Wymiana gazowa, wydalanie i osmoregulacja odbywa się u nich całą powierzchnią ciała.

Rozmnażanie

Parzydełkowce rozmnażaja się bezpłciowo i płciowo. Rozmnażanie bezpłciowe występuje głównie u polipów i może odbywać się przez pączkowanie lub strobiolizację. Podczas pączkowaniamłody osobnik rozwija się ze ściany ciała osobnika dorosłego.

Strobilizacja polega na poprzecznym podziale ciała polipa na liczne krążki, które stopniowo odrywają się i przekształcają w młode meduzy, nazywane efyrami.

Rozmnażanie płciowe występuje najczęściej u meduz. Parzydełkowce są z reguły rozdzielnopłciowe, rzadko spotyka się gatunki obojniacze. U meduz gamety powstaja z komórek intersycjalnych znajdujących się w ganadach. U koralowców i niektórych stułbi gamety są wytwarzane przez polipy.

Przegląd parzydełkowców

STUŁBIOPŁAWY

Zwierzęta te żyją w wodach słonych i słodkich. Polipy stułbiopławów morskich dorastają do 2 m wysokości, a meduzy mogą mieć 0,5 m średnicy.