Reakcje roslin na bodźce

Rosliny to organizmy wrazliwe na różnwgo teyp bodźce. Reakcją na bodźce jest określony sposób wzrosti i rozwoju. Niektóre bodźce wywołują też ruchy roślin. Ruchy te czasem trudno jest zaobserwować, gdy zazwyczaj sa one powolne i rozciągnięte w czasie. Tylko nieliczne rosliny, np. muchówka, są zdolne do wykonywania bardzo szybkich ruchów. Wyróżnia się dwa typy róchów: tropizmy i nastie. Biorąc pod uwagę mechanizm ruchów, mówi się o ruchach wzrostowych, spowodowanych różnym tempem wzrostu przeciwległych ścian organu lub jego części i ruchach turgorowych, związanych ze zmianami turgoru komórek.

Tropizmy

Tropizmy to ruchy organów roślin naczyniowych będących reakcją na działający kierunkowo bodziec zewnętrzny. Kierunek ruchu zalezny od kierunku działania bodźca. Jeśli wygięcie ciala lub organu zachodzi w kierunku źródła bodźca, to znaczy, że mamy do czynienia z treopzmem dodatnim. Jeżeli natomiast zachodzi w stronę przeciwną jest to tropizm ujemny. Tropizmy są zwykle ruchami wzrostowymi. Wyróżnia sie kilka rodzajów rychówe tego typu.

Reakcją na jednostronne oświetlenie jest fototropizm. Może być on dodatni, np. kiedy pędy roslin wyginają się w stronę światła, lub ulemny, jak u korzeni, które rosnc, zginaja się w stronę przeciwną niż źródło światła. Przyczyną fototropizmu jest nieównomierne rozmieszczenie auksyn po dwóch przeciwległych stronach organu. Gromadzą się one po zacienionej stronie pędu. Powoduje to niesymetryczny wzrost wydlużeniowy komórek. Specyficzną formą fototropizmu jest heliotropizm, czyli wrażliowść rosliny na światło słoneczne.

innym przykładem odmiennej reakcji korzenia i pędu na bodźce jest geotreopizm dodatni (korzeń rosnący w kierunku działania siły grawitacji) oraz ujemny (łodyga rosnąca w kierunku przeciwnym).

Za przykład hydrotropizmu może posłużycć korzeń rosnący w kierunku źródla wody. Wąsy czepne fasoli owijające sie wokół podpory to z kolei efekt tigmotropizmu. Bodźcem w tym wypadku jest ucisk wywierany na roślinę przez te podporę,

Ruch rosliny zalezy od reakcji organu na zwiększenie stężenie auksyn.

Rodzaje tropizmów

Nastie

Nastie to reakcje ruchowe organów roslinnych naczyniowych na nieukierunkowany bodziec zewnętrzny. Oznacza to że reakcja jest niezalezna od kierunku działania bodźca. Nastie są najczęściej ruchami turgorowymi, rzadziej - wzrostowymi. Zmiany turgoru zachodzą często w wyspecjalizowanych komórkach rozmieszczonych w okreslonych miejscach organu. Ruchy takie są zwykle przejściowe i odwracalne. Wyróżnia się kilka rodzajów nastii.

Rodzaje nastii
Rodzaj bodźca Rodzaj ruchu
substancja chemiczna chemonastia
światło totonastia
bodziec mechaniczny sejsmonastia
temperatura termonastia
dobowy rytm dnia i nocy nyktynastia