Choroby i higiena skóry

Wpływ promieniowania słonecznego na skórę

Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego komórki naskórka wytwarzaja wiekszą ilość melanin, które chronią głębiej położone tkanki przed uszkodzeniem (stąd ciemniejsza barwa skóry nazywana opalenizną). Promieniowanie ultrafioletowe działa także bakteriobójczo oraz pobudza syntezę witaminy D3.
Częśc zakresu promieniowania ultrafioletowego stanowi promieniowanie UVA, wnikia ono w naskórek, ale działa ono kilkaset razy słabiej niż promieniowanie UVB, które znacznie przyśpiesza proces starzenia sie skóry oraz obniża odporność organizmu. Promieniowanie UVB może być przyczyna oparzeń słonecznych i rozwoju nowotworów skóry w tym najgroźniejszego z nich - czerniaka.

Alergia skórna

Skóra wielu osób wykazuje nadwrażliwość. Oznacza to, że reaguje zaczerwienieniem, wypryskami, łuszczeniem się i uporczywym swędzeniem na wiele czynników, w tym na preparaty do pielęgnacji czy dkładniki środków piorących. Jedną z chorób o podłożu alergicznym jest atopowe zapalenia skóry. W leczeniu istotne jest wykrycie alergenu, czyli czynnika wywołującego objawy choroby, oraz unikanie kontaktu z nim.

Zaburzenia funkcjonowania gruczołów

Nadmierne wydzielanie łoju - łojotok - jest związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Wśród przyczyn wymienia się : zaburzenia ,przemiany materii, czynniki psychiczne (przewlekły stress) i hormonalne.
Łojotok sprzyja rozwojowi niektórych chorób skóry, np. trądziku pospolitego czy łupieżu.

Trądzik pospolity(młodzieńczy) powstaje w skutek zaczopowania przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i zaleganie łoju. Towarzyszą temu wtórne zakażenia bakteryjne - pojawiaja się liczne grudki, krosty i wągry.
Łupież to choroba owłosionej skóry głowy, która objawia się nadmiernym złuszczaniem sie naskórka. Toważyszy temu świąd i pieczenie skóry.
nadmierna potliwość, niezwykle nieprzyjemna i krępująca, jest spowodowana zaburzeniem pracy gruczołów potowych. Do najważniejszych jej przyczyn zaliza sie zmiany hormonalne, stres i niewłaściwą dietę.

Choroby wirusowe i bakteryjne

Skóra ma kontakt z wieloma drobnoustrojami, przy czym część z nich może stac się przyczyną chorób. Do często występujących chorób wirusowych skóry należy opryszczka wargowa.
U niektórych z nich co jakiś czas zakażenie ujawnia się pod wpływem czynników, takich jak przeziębienie, przegrzanie czy miesiącka.
Do chorób skóry wywołanychh przez bakterie należy liszajec. Jej przyczyną są paciorkowce i gronkowce, które przyczyniają się do powstawania, zwykle na skórze twarzy lub kończyn, drobnych pęcherzy, któe szybko zmieniaja się w strupy.

Choroby pasożytnicze

przyczyną chorób skóry sa również pasożyty. Wesz głowowa powoduje wszawicę, któej objawami sa świąd i stany zapalne owłosionej skóry. Jednym z groźnych pasożytów skóry jest świeżbowiec ludzki wywołujący świeżb. Atakuje te obszary skóry, w których jest ona stosunkowo cienka i delikatna, np. okolice nadgarstka, fałdy międzypalcowe, zgięcia łokciowe, pachowe a także okolice pępka i pośladków.
Pasożyty nie tylko powodują uszkodzenia skóry, lecz także przenoszą wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, np. wszy przenoszą bakterie wywołujące tyfus plamisty.

Grzybice

Grzyby chorobotwórcze mogą atakować skórę owłosioną (np. głowy), skórę gładką, a także paznokcie. Grzybice należą do chorób zaraźliwych i podobnie jak w wypadku innych chorób skóry zakażenie nastepuje poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni (przez używanie wspólnych przedmiotów, np. ręczników, grzebieni, butów). Czynniki sprzyjające zakażeniom to przede wszystkim skłonność do pocenia się stóp oraz noszenie obuwia ze sztucznych tworzyw.

Oparzenia

Oparzeniami nazywa się uszkodzenia tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury, substancji chemicznych, promieniowania lub prądu elektrycznego. Objawami oparzenia I stopnia sa zaczerwienienie i ból, a oparzenia II stopnia - pęcherze wypełnione płynem, obrzęk i ból. Przy oparzeniach III stopnia dochodzi do zniszczenia skóry i uszkodzenia tkanek leżących głębiej

Higiena skóry

Skóra jest w znacznym stopniu zanieczyszczona drobnoustrojami. Ich rodzaj i liczba zależy przede wszystkim od sposobu pielęgnacji skory. Stosując wodę z mydłem, można zmniejszyć liczbę drobnoustrojów stukrotnie a nawet tysiącktotnie. Jednocześnie usuwa się kurz, pot, łój oraz fragmenty złuszczonego naskórka.
Zachowanie czystości skóry i odzieży zapobiega powstaniu wielu chorób.