Budowa i funkcje układu krwionośnego
Na układ krążenia skłąda się układ krwionośny oraz układ limfatyczny. Do ukłasu krwionośnego należą:
- czterojamowe serce, składające się z dwóch przedsionków i dwóch komór, którego rytmiczna praca warunkuje przemieszczanie się krwi,
- zamknięty system naczyń krwionośnych, w których krąży krew.
Rodzaje naczyń krwionośnych
Wyróżnia się trzy rodzaje naczyń krwionośnych : tętnice, żyły i naczynia włosowate.
Tętnice rozprowadzają krwe z serca do wszystkich tkanek organizmu. Ich trójwarstwowe ściany są mocne i elastyczne, ponieważ muszą wytrzymać wysokie ciśnienie przepływającej krwi.
Żyły transportują krew z tkanek ciała do serca. Ciśnienie krwi jest w nich niskie ( w pobliżu ujścia żył głównych do serca wynosi ok. 5 mm Hg; 6,7 hPa), dlatego ich ściany, mimo że także zbudowene z trzech warstw, są cienkie i wiotkie. W dużych i średnich naczyniach żylnych występują zastawki uniemożliwiające cofnięcie się krwi.
Naczynia włosowate tworzą w organzimie gęste sieci. Ich łączną długość szacuje się na 100 000 km. Sciany naczyń włosowatych są wyjątkowo cienkie i składają się tylko z jednej warstwy płaskich komórek, nazywanej śródbłonkiem. Taka budowa jest wynikie, przystosowania naczyń włosowatych do sprawnej wymiany składników między krwią a tkankami. W wymianie tej pośredniczy płyn tkankowy (międzykomórkowy), opływający komórki. Naczynia włosowate docierają do komórek na odległość równą ok 0,5 mm. Najsilniej rozwiniętą sieć naczyń włosowatych mają narządy o dużej aktywności metabolicznej, np. wątroba.
Budowa naczyń krwionośnych
Przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych
Układ krwionośny człowieka
Krążenie krwi
W układzie krwionośnym człowieka wyróżnia się dwa krwioobiegi :
- krwiobieg duży (obwodowy, somatyczny) rozpoczyna się w lewej komorze serca, skąd krew wypływa aortą, przepływa przez wszystkie narządy i dociera do prawego przedsionka serca. Obieg tez zapewnia wszystkim komórkom organizmu stałą dostawę tlenu i usuwanie z nich dwutlenku węgla;
- krwiobieg mały (płucny) rozpoczyna się w prawej komorze serca, skąd krew płynie do płuc, a z nich do lewego przedsionka serca; umożliwia wymainę gazową między krwią a płucami, zapewniając utlenowanie krwi.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL