Ucho - narząd słuchu i równowagi
Ucho należy do grupy mechanoreceptorów, co oznacza, że odbiera bodźce mechaniczne, a dokładnie - drgania cząsteczek powietrza rozchodzace się w postaci fali dźwiękowej. U człowieka ucho jest jednocześnie narzadern słuchu oraz równowagi. I
Budowa narządu słuchu
Narzad słuchu składa się z trzech głównych części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego.
Ucho zewnętrzne to jedyna widoczna część narządu słuchu. Służy ono do wychwytywania fal dźwiękowych. Składa się z:
- małżowiny usznej - fałdu skórnego, wewnatrz którego występuje tkanka chrzęstna. Jej dolna część, zwana płatkiem, nie zawiera szkieletu chrzęstnego;
- przewodu słuchowego - kanału o długości ok. 3 cm, którego wnętrze wyścieła tłustawa substancja - woskowina. Wraz z wyrastającymi w początkowym odcinku przewodu krótkimi, grubymi włoskami zapobiega ona przedostawaniu się do dalszych części ucha różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Przewód słuchowy zamyka cienka błona bębenkowa (ok. 0,1 mm grubości), stanowiąca równocześnie granicę między uchem zewnętrznym a uchem środkowym. Ucho środkowe przenosi iwzmacnia drgania fal dźwiękowych. Tworzą je:
- jama bębenkowa, która zawiera trzy miniaturowe kości, zwane kosteczkami słuchowymi: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Młoteczek przyrasta do wewnętrznej części błony bębenkowej. Umożliwia to przenoszenie drgań błony na pozostałe, połączone ze sobą kosteczki, czyli kolejno na kowadełko i strzemiączko. Kosteczki nie tylko przenoszą drgania błony bębenkowej, lecz takze wzmacniają je ok. 30-krotnie. Drgania strzemiaczka są przekazywane na błonę umieszczona po przeciwnej stronie jamy bębenkowej. Błona ta przesłania okienko owalne, które kontaktuje się z uchem wewnętrznym;
- trąbka słuchowa (dawniej: trąbka Eustachiusza) - przewód o długości 3,5-4 cm, prowadzący z jamy bębenkowej do nosowej części gardła. Iego zadaniem jest utrzymanie jednakowego ciśnienia powietrza W przewodzie słuchowym i jamie bębenkowej. Przy szybkiej zmianie wysokości (np. podczas startu samolotu) odczuwa się przytępienie słuchu. Wrażenie to jest wywołane różnicą ciśnień między uchem zewnętrznym (gdzie powstaje ciśnienie wysokie) a uchem środkowym (w którym utrzymuje się ciśnienie niskie). W wyniku powstałej różnicy trąbka słuchowa zaciska się. Po wykonaniu kilku ruchów połykania (np. śliny) trąbka staje się drożna i zostaje przywrócone prawidłowe słyszenie. Z tego względu poleca się ssanie cukierków w trakcie lotu - zwiększa się przez to wydzielanie śliny i następuje jej regularne przełykanie.
Upośledzenie słuchu występuje także podczas kataru i silnego wydmuchiwania nosa. W tych wypadkach ciśnienie wewnątrz ucha środkowego jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego.
Ucho wewnętrzne, ze względu na zawiły układ wielu jam i kanałów, jest nazywane błędnikiem. Błędnik jest zbudowany z części zewnętrznej (kostnej) iwewnętrznej (błoniastej). Błędnik kostny jest to system przestrzeni i kanałów w kości skroniowej. Składa się on ze ślimaka, przedsionka oraz trzech kanałów półkolistych. Wewnątrz błędnika kostnego znajduje się błędnik błoniasty. W ś1imaku mieści się przewód ślimakowy, a w nim narząd spiralny (dawniej: narząd Cortiego; wym. kortiego), będący właściwym narzadem słuchu. Zawiera on komórki receptorowe przetwarzające fale dźwiękowe na impulsy nerwowe, które sa analizowane w mózgu. Wewnątrz przedsionka znajduje się woreczek i łagiewka, natomiast w kanałach półkolistych błędnika kostnego znajduja się przewody półkoliste. Woreczek, łagiewka i przewody półkoliste stanowią narząd równowagi.
Powstawanie wrażeń słuchowych - funkcjonowanie ślimaka
Fala dźwiękowa skierowana do przewodu słuchowego jest przenoszona w postaci drgań do jego wnętrza przez kolejne elementy narządu słuchu, którymi są: błona bębenkowa, młoteczek, kowadełko, strzemiączko oraz błona okíenka owalnego. Następnie drgania przenoszą się na płyn wypełniający przewód ślimakowy oraz na narząd spiralny. Na skutek drgań rzęski komórek słuchowych dotykają błony pokrywającej i uginają się. Odkształcenia błony komórkowej powodują powstanie impulsu nerwowego. Jest on przekazywany wzdłuż aksonów komórek słuchowych, tworzących nerw słuchowy. Gdy ímpulsy te dotrą do mózgu, a dokładniej - do płata skroniowego kory mózgowej - odbieramy informację dźwiękową.
Budowa narządu równowagi
Narząd równowagi mieści się w uchu wewnętrznym. Zbudowany jest z woreczka, łagiewki oraz połączonych z nią przewodów półkolistych, ułożonych w trzech różnych płaszczyznach.
W woreczku i łagiewce lokalizowane są plamki statyczne. Plamkę statyczna tworzą komórki zmysłowe zaopatrzone w rzęski oraz kamyczki błędnikowe (otolity), zbudowane z kryształów węglanu i fosforanu wapnia. Rzęski wraz z kamyczkami błędnikowymi są zanurzone w galaretowatej substancji - błonie kamyczkowej. Pochylenie głowy na boki, do przodu lub do tyłu powoduje przemieszczanie się płynu (endolimfy). Ten z kolei wywołuje ruch otolitów, które uciskają rzęski komórek zmysłowych i wzbudzają w nich impuls nerwowy.
Przewody półkoliste rozszerzając się w odcinkach końcowych, tworzą bańki. W bańkach znajdują się grzebienie bańkowe. Są to skupienia komórek zmysłowych zaopatrzonych w rzęski. Rzęski są zanurzone w galaretowatej substancji zwanej osklepkiem. Ruch głowy sprawia, że porusza się płyn wypełniający przewody. Powoduje to zmianę położenia galaretowatej masy oraz rzęsek. Zgięcie rzęsek prowadzi do powstania impulsu nerwowego. W ten sposób odbierane są informacje o skrętach (obrotach) głowy i reszty ciała. impulsy nerwowe są przekazywane do ośrodków mózgu (znajdujących się w móżdżku i korze mózgowej), które uruchamiają odruchy zapewniające utrzymanie równowagi.
Nadmierne pobudzenie narządu równowagi (np. podczas podróży statkiem, samochodem, samolotem, a także w następstwie huśtania się, szybkiego obracania itp.) wywołuje zespół objawów określanych mianem choroby lokomocyjnej. Do najczęstszych objawów należą: zawroty głowy, nudności (a niekiedy wymioty), zaburzenia czynności serca oraz zmniejszenie koordynacji ruchów. Nasilenie objawów zależy od wrażliwości osobniczej. Zaburzenia mijają po zaprzestaniu działania wywołującego je bodźca. Zapobiegawczo stosuje się środki zmniejszające wrażliwość narządu równowagi. Zachowanie równowagi zależy od zintegrowania informacji płynących z receptorów różnych narządów. Są to głównie receptory narządu równowagi w uchu wewnętrznym, a także receptory narządu wzroku, receptory czucia głębokiego w obrębie mięśni, ścięgien i stawów oraz receptory skóry, zwłaszcza dotyku i uścisku.
Wrażliwość słuchu
Określajac jakość dźwięku, najczęściej bierze się pod uwagę jego wysokość i natężenie. Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości drgań, czyli ich liczby na sekundę. Wyraża się ja W jednostkach zwanych hercami (Hz). Zakres częstotliwości, na która reaguje ludzkie ucho, wynosi od 16 (dźwięki niskie) do 20 000 Hz (dźwięki wysokie). Największą wrażliwość ucho wykazuie jednak w zakresie między 500 a 5000 Hz (np.dźwięki ludzkiej mowy obejmują zakres 100-800 Hz, a dźwięki instrumentów muzycznych 30-4000 Hz). Natężenie dźwięku (głośność) zależy odamplitudy fali dźwiękowej. Wyraża się je w decybelach (dB). Górna granica skali natężenia dźwięku uważana za bezpieczna dla ucha człowieka wynosi 120 dB. jednak w pewnych warunkach, np. przy długotrwałym oddziaływaniu, obserwuje się szkodliwość dźwięków także o niższym natężeniu. Odbiór głośności dźwięku jest wynikiem sumowania impulsów docierajacych do ucha w danym czasie. Sumowanie odbywa się w ośrodkowym układzie nerwowyrn. Rozróżnianie dźwięków o różnej częstotliwości jest natomiast wynikiem przesuwania się fali dźwiękowej na różne odległości w głąb ślimaka (im niższy dźwięk, tym płycej dociera w głąb ślimaka, gdyż fala o niższej częstotliwości szybciej ulega wygaszeniu).
Przykłady negatywnych skutków oddziaływania chałasu
W zależności od poziomu natężenia dźwięk wywołuje naturalne reakcje fizjologiczne (slyszenie) lub zmiany patologiczne (np. upośledzenie słuchu). Do zmian fizjologicznych spowodowanych halasem należy przede wszystkim tzw. maskowanie. Zjawisko to polega na tym, że spośród tonów charakteryzujacych się różna częstotliwością rejestrujemy tylko ton silniejszy. Natomiast slabsze tony ulegają zagłuszaniu.
Uszkodzeinie narządu słuchu następuje w wyniku pojawienia się bardzo intensywnego, nagłego dźwięku o dużym natężeniu lub na skutek długotrwałego oddziaływania dźwięków przekraczającyh poziom 90 dB. Np. podczas słuchania głośnej muzyki złożonych z dźwięków o powtarzających się częstotliwościach może dojść do uszkodzenia określonych komórke receptorowych, a w konsekwencji - do głuchoty na dźwięk o takiej wysokości. Zagrożenie dotyczy zarówno wykonawców mózyki jak i jej odbiorców, zwłaszcza osób używających słuchawek.
Badania dowodzą, że hałas wpływa negatywbie nie tylko na narządy słuchu, lecz także na cały organizm, powodując:
- zaburzenia pracy układu krążenia; obejmują one zwiększenie częstotliwości skurczów serca, podwyższeniem wartości ciśnienia tętniczegi oraz zmiany przepływu krwi w obrębie narządów wewnętznych - wątroby, nerek i mózgu;
- zmiany czynności gruczołów dokrewnych, które dotyczą głównie tarczycy (u osób narażonych na intensywne bodźce akustyczne często wystęouje nadczynność tarczycy), nadnerczy oraz gruczołów płciowych;
- pogorszenie widzenia - przy dźwięku o natężeniu ok. 110 dB następuje ograniczenie pola widzenia i pogorszenie widzenia nocnego, a także zmniejszenie percepcji barw (zwłaszcza barwy czerwonej). Z tego powodu głośne słuchanie muzyki w czasie prowadzenia samochodu może być bardzo niebezpieczne;
- zmniejszenie masy ciała potomstwa, które obserwuje się u kobiet ciężarnych narażonych na działanie dżwięków o dużym natężeniu;
- zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego
, w tym osłabienie jego perystaltyki.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL