Głównie kierunki rozwoju roślin lądowych

Według jednej z oststnio przyjętych hipotez, rośliny lądowe wywodzą się z gruoy ramienicowych, należących do zielenic. Na bliskie pokreiweństow tych grup wskazuje m.in. :

Wyjście roślin na ląd

Warunki życia na lądzie znacznie różnią sie od tych które panują w wodzie, Najważniejszymi cechemi środowiska wodnego są: W wyniku przystosowania do lądowego trybu życiarośliny wykształciły więc różne tkanki, takie jak tkanka okrywająca, wzmacniająca czy przewodząca. Zespoły różnych tkanek utworzyły organy, czyli części ciała odpowiedzialne za pełnienie danej funkcji. U większości roślin powstały: Ważne zmiany w związku z opanowaniem środowiska lądowego dotyczyły też procesów rozmnażania. Rozmnażanie płciowe starszych ewolucyjnue roślin (mszaków i paprotników) odbywa się w obecności wpdy, tak jak u ich żyjących w wodzie przodków. Natomiast rośliny nagozalążkowe o okryozalążkoee uniezależniły proces zapłodnienai od wody.

W pdróżnieniu od protistów u których oba typy gametangiów (lęgnie i plemnie) są jednokoórkowe, gametofit roślin wytwarza ganerangia wielokomórkowe: żeńskie - rodnie oraz męskie - plemnie. Ponadto cykl rozwojowy roślin cechuje przemiana pokoleń, przy czym u większości wymarłych i wszystkich współczesnych roślin lądowych występuje wyłączenie heteromorficzna przemiana pokoleń w której gametofit znaczenie różni się sporofitu. Wyjątek stanowią ryniofity, których gametofity były podobne do sporofitów. Można przy tym dostrzec wyraźną tendencję do redukcji gametofitu, który u roślin nasiennych staje się tworem całkowicie zależnym od sporofitu. Istotna zmiana zaszła również w budowie zarodników, które u roślin lądowych mają charakter przetrawlny. Zawdzięczają to sporopoleninie, substancji budującej ich zewnętrzne ściany, która zapwenia im m.in. odporność na wysuszanie.

Ryniofity - pierwsze rosliny lądowe

Najstarszą grupą roślin lądowych są rynofity.
Ich nadziemne części stanowiły bezlistne widlasto rozgałęzione pędy, prawdopodobnie zielone.
Rynofity dały początek wszystkim grupom roślin lądowych: mszakom, widłakowym, skrzypowym, paprociowym, nagozalążkowym i okrytozalążkowym. Wielu uczonych zalicza wszystkie te organizmy do grupy zawanej roślinami telomowymi.