Grzyby - cudzożywne beztkankowce. Porosty

Grzyby to organizmy heterotroficzne, bez tkankowe. Większość z nich zasiedla wilgotne środowiska lądowe o niewielkim zasłonecznieniu, temperaturze w zakresie 5 - 40oC oraz odpowiedniej zawartości materii organicznej. Grzyby wraz z grzybopodobnymi są przedstawicielami któlestwa Protista są przesmiotem zainteresowania dyscypliny nauk biologicznych nazwanej mikologią.
Do kólestwa grzybów należą organizmy zbudowane z komórkek o cechach budowy współnych dla wszystkich komórek wuariotycznych. Mają one jednak różne cechy właściwe tylko grzybom: W wakuolach lub w ścianie komórkowej niektórych grzybów występują liczne barwniki. Są one nieoatywne fotosyntetycznie, ale nadają grzybom rozmaite, niekiedy bardzo intensywne zabarwienie.

Budowa grzybów

Wśród grzybów występują organizmy jednokomórkowe, np drożdże, większość z nich jednak organizmy wielokomórkowe. Ich komórki zawierają jedno, dwa lub wiele jąder (komórczaki). Grzyby są plechowcami, czyli organizmami, których ciało - grzybnia - nie wykazuje zróżnicowania na tkanki i organy. Jest ono zbudowane z długich, nitkowatych, prostych lub rozgałęzionych strzępek, które mogą się ciasno ze sobą splatać, tworząc nibytkankę (plektenchymę).. Z nibytkanki są zbudowane m.in. owocnik grzybów należących do workowców i podstawczakó. Owocniki to powstające w następstwie procesu płciowego specjalnie ukształtowane części grzybni wewnątrz których powstają zarodnie z zarodkami.



Budowa strzępek

Odżywianie

Wszystkie grzyby należą do heterotrofuf. Grzyby saprobiontyczne odżywiają się martwą materią organiczną, którą rozkładają do substancji prostych - podobnie jak saprobiotyczne bakterie - za pomocą wydzielanych do środowiska zewnętrznego enzymów hydrolitycznych. Grzyby pasożytnicze atakują rośliny, zwierzęta, w tym ludzi, a nawet grzyby innych gatunków, wywołując niekiedy bardzo groźne choroby. Grzyby symbiotyczne żyją w symbiozie z innymi organizmami, np. zielenicami, tworząc porosty lub w mikoryzie z korzeniami roślin Grzyb korzysta z produktów fotosyntezy, a sam dostarcza wodę z solami mineralnymi i niektóre substancje wzrostowe. Znane są również gatunki grzybów drapieżnych, które za pomocą specjalnie przekształconych strzępek chwytają niewielkie zwierzeta glebowe (głównie pierścienice i nicienie), a następnie penetrują ich ciała, wydzielając enzymy trawiące tkanki.

typy mikoryzy

Oddychanie

Grzyby pozyskują energię w procesie oddychania tlenowego lub fermentacji. Zdolność niektórych gatunków (np drożdży) do fermentacji jest wykorzystywana od bardzo dawna m.in. do produkcji alkoholu i wypieku chleba (uwalniany podczas fermentacji dwutlenek węgla zapewnia spulchnienie ciasta).

Rozmnażanie

Większość grzybów może rozmażać się zarówno bezpłciowo, jak i płciowo. Rozmnażanie bezpłciowe polega u grzybów na: W śród rozmnażania płciowego u grzybów wyróżniamy: U niektórych grzybów połączenie sie cytoplazmy gametagiów lub strzępek - plazmogamia- jest oddzielone w czasie od połączenia jąder komórkowych - kariogamii. W wyniku plazmogamii powstają strzępki dwujądrowe - dikariotyczne.
Rodzaje zarodników

Cykle rozwojowe grzybów

W cyklu rozwjowym grzybów wyróżnia się: fazę diploidalną (2n), fazę haploidalną (n), a u niektórcyh również dwujądrową dikariofazę (n+n), zwaną również fazą jądre sprzężonych.

Cykl rozwojowy sprzężniowców

cykl rozwojowy sprzężniowców

Cykl rozwojowy workowców

cykl rozwojowy workowców

cykl rozwojowy podstawczaków

cykl rozwojowy podstawczaków

Porosty

Porosty to organizmy zbudowane ze strzępek grzybów, głownie workowców, rzadziej podstawczaków, które tworzą układy mutualistyczne z komórkami zielenic lub sinic. Strzępki sa ciasno splecione, podobnie jak w owocnikach, a komórki zielenic lub sinic znajdują się między nimi.

Porosty można spotkać zarówno w strefie arktycznej, jak i w wilgotnych lasach równikowych. Mają one niewielkie wymagania życiowe i dużą odporność na skrajnie niekorzystne warunki środowiska, dlatego występują w zasadzie we wszystkich środowiskach, w tym na terenach niezajętych przez żadne inne organizmy. Rosną nie tylko na glebie, ale też na skałach i pniach drzew. Nazywa się je organizmami pionierskimi, ponieważ rozpoczynają proces gromadzenia się materii organicznej, w którego wyniku podłoż mineralne zmienia się w glebę.

Organizmy te są jednocześnie wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, głównie tlenkami siarki, które powodują zakwaszeniae odpoadów. Stąd obszary o wysokim stopniu skażenia atmosfery są ubogie w te organizmy lub zupełnie ich pozbawione. Powrót porostów na określony obszar wskazuje na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza Ta szczególna wrażliwość porostów znalazła praktyczne zastosowanie w monitorowaniu stanu czystości powietrza. Najmniej odporne na działanie zanieczyszczenia są porosty kszaczzkowate, najbardziej - porosty skorupiaste.

Porosty rozmnażają się wyłącznie bezpłciowo wykorzystując w tym celu specjalne struktury plechy nazywane rozmnóżkami.

rozmnóżki porostów