Jądro komórkowe
Do głównych funkcji jądra komórkowego należą:
- kontrolowanie przebiegu większości procesów życiowych komórki
- powielanie i przekazywanie materiału genetycznego (DNA) do komórek potomnych.
Jądro komórkowe jest otoczone podwójną błoną - otoczką jądrową. Jego wnętrze wypełnia kariolimfa zawierająca chromatynę. W jądrze występuje również jedno lub kilka jąderek.
Skład chemiczny chromatyny
W skład chromatyny wchodzą:
- kwas deoksyrybonukleinowy (DNA) - materiał genetyczny komórki zawierający informacje o budowie białek,
- kwas rybonukleinowy(RNA) - przejściowy składnik jądra, który wktótce po syntezie zostaje przetransportowany do cytoplazmy,
- białka histonowe - wraz z DNA stanowią główny składnik chromatyny(stosunek między chromatyną a DNA 1:1). Umożliwia upakowanie DNA w jądrze. Są bogate w ainokwasy zasadowe
- białka niehistonowe - uczestniczą m.in. w replikacji i naprawie DNA oraz regulacji funkcji genów. Pełnią również funkcje strukturalne. Zawierają znaczne ilości aminokwasów kwaśnych.
Kariotyp
Zespół chromosomów charakterystyczny dla danego gatunku nosi nazwę kariotypu. Kariptyp człowieka oraz większości zwierząt i roślin stanowią dwa kompleksy chromosomów. Oznacza to, że w komórkach somatycznych tych orgnizmów każdy typ chromosomu jest reprezentowany przez dwa podobne do siebie chromosomy, tzw.chromosomy homologiczne. Komórki z podwójną liczbą chromosomów określa się mianem diploidalnych i oznacza symbolem 2n. KOmórki z pojedynczym zespołem chromosomów określa się jako haploidalne i oznacza symbolem n.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL