Rośliny pierwotnie wodne

Do królestwa roślin należą organizmy, których komorki wykazują budowę typowej komórki eukariotycznej, ale mają też cechy właściwe tylko roślinom. Cechami tymi są: Systematycy do królestwa roślinzgodnie zaliczają lądowe: mszaki, paprotniki i rośliny nasienne. Toczą natomiast dyskusje związane z zaklasyfikowaniem do niegi dwóch grup organizmów : krasnorostów i zielenic. Jednak ze względu na środowisko życia krasnorostów i zielenic określa się je mianem roślin pierwotnie wodnych.

formy organizacji roślin pierwotnie wodnych

Rozmnażanie

Rośliny pierowotnie wodne mogą rozmnażać się bezpłciowo za pomocą zarodników (u krasnorostów są to zarodniki nieruchliwe, natomiast u zielenic - zarówno nieruchliwe, jak i ruchliwe) lub przez fragmentację plechy, oraz płciowo, na drodze izogamii, anizogamii lub oogamii. U niektórych gatunkow zachodzi przemiana pokoleń. U skrętnicy należącej do zielenic następuje proces płciowy zwany koniugacją.

Przemiana pokoleń na przykładznie ulwy sałatowej

U ulwy sałatowej, zwanej sałatą morską, obserwujemy izomorficzną przemianę pokoleń. Jest to przemiana pokoleń, w której gametofit i sporofit są podobne pod względem budowy, kształtu, rozmiarów i długości życia.

Koniugacja u skrętnicy

Koniugacja to proces poprzedzający wytworzenie przetrwalników, w którego trakcie dwie nitkowate plechy łączą się ze sobą. U skrętnicy duminujące jest pokolenie haploidalne. Pokolenie diploidalne ogranicza się się tylko do zygoty, której pierwszym podziałem jest mejoza.

przegląd krasnorostów i zielenic

KRASNOROSTY

Zazwyczaj mają wielokomórkowe plechy nibynitkowe, które są zawsze przytwierdzone do podloża za pomocą chwytników. W ich chloroplastach oprócz chlorofili i karotenoidów, występują także barwniki charakterystyczne dla cyjanobakterii - fikobiliny. Z tego powodu plechy krasnorostów przybierją zwykle czerwone zabarwienie. Ściany komórkowe niektórych gatunków krasnorostów sa wysycone węglem wapnia lub magnezu.

ZIELENICE

Liczne zielenice wchodzą w związki symbiotyczne z różnymi gatunkami grzybów, współtworząc porosty. Do zielenic należą zarówno formy jednokomórkowe, jak i kolonijne orz wielokomórkwe. W chloroplastach tych roślin występują te same barwniki jak u roślin lądowych. Ponadto komórki większości zielenic sa otoczone celulozową ścianą komórkową i zawierają typowy dla roślin materoał zapasowy - skrobię.